3M 951435-9011106-AR
951435-9011106-AR picture photo
Mfg. Part Number
951435-9011106-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HDR STR STACK 35POS 2MM T/H
Datasheet Download
951435-9011106-AR.pdf
Availability of 951435-9011106-AR
QUANTITY
951435-9011106-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 951435-9011106-AR
Internal Part NumberEIS-951435-9011106-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model951435-9011106-xx.igs951435-9011106-xx.stp951435-9011106-xx.x_t
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series951
PackagingBulk
Number of Positions35
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.469" (11.90mm)
Length - Post (Mating)0.157" (4.00mm)
Length - Stack Height0.201" (5.10mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)951435-9011106-AR
Related Links951435-9, 951435-9011106-AR Datasheet, 3M Distributor
951435-9011106-AR Details Description
Related parts for 951435-9011106-AR
IC DAC 10BIT 125MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 50A IPAK datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC QC 8MA 5-24VDC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A ATPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Header 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 250MW SOD123 datasheet.pdf