FFF 95278-408-40LF
95278-408-40LF picture photo
Mfg. Part Number
95278-408-40LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK SMT
Datasheet Download
95278-408-40LF.pdf
Availability of 95278-408-40LF
QUANTITY
95278-408-40LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 95278-408-40LF
Internal Part NumberEIS-95278-408-40LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationBergstik Design 03/Mar/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)95278-408-40LF
Related Links95278-4, 95278-408-40LF Datasheet, FFF Distributor
95278-408-40LF Details Description
Related parts for 95278-408-40LF
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ASSM FOR SOLD PENCIL datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 150MA 9 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf