3M 953212-2000-AR-PR
953212-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
953212-2000-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
953212-2000-AR-PR.pdf
Availability of 953212-2000-AR-PR
QUANTITY
953212-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 953212-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-953212-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product95x Series Board-to-Board Connectors and Box Headers
3D Model953212-2000-xx-xx.igs953212-2000-xx-xx.stp953212-2000-xx-xx.x_t
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series953
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)953212-2000-AR-PR
Related Links953212-2, 953212-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
953212-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 953212-2000-AR-PR
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR10H/AE10G/HKR10H datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf