3M 956210-2000-AR-TP
956210-2000-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
956210-2000-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956210-2000-AR-TP.pdf
Availability of 956210-2000-AR-TP
QUANTITY
956210-2000-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 956210-2000-AR-TP
Internal Part NumberEIS-956210-2000-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package610
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series956
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956210-2000-AR-TP
Related Links956210-2, 956210-2000-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
956210-2000-AR-TP Details Description
Related parts for 956210-2000-AR-TP
CONN RING 16-22 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 1.27MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
KIT CONN SEARAY SLIM SERIES datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 7.5A 10.6 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf