3M 956242-2000-AR-PT
956242-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
956242-2000-AR-PT
Brief Description
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
956242-2000-AR-PT.pdf
Availability of 956242-2000-AR-PT
QUANTITY
956242-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 956242-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-956242-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Series956
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions42
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Fastening Type-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)956242-2000-AR-PT
Related Links956242-2, 956242-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
956242-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 956242-2000-AR-PT
RES SMD 4.93M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC DSP 68-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 26.1KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HOLDER WITHOUT LED 3MM 6PLACE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf