3M 957220-2000-AR-PT
957220-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
957220-2000-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 20POS 2MM VERT SMD GOLD
Datasheet Download
957220-2000-AR-PT.pdf
Availability of 957220-2000-AR-PT
QUANTITY
957220-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 957220-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-957220-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package220
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series957
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)957220-2000-AR-PT
Related Links957220-2, 957220-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
957220-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 957220-2000-AR-PT
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC HORN DRIVER DUAL 8DIP datasheet.pdf
ABSORBER SAMPLE KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 309 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 89.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf