3M 960106-8100-AR-TR
960106-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960106-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960106-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960106-8100-AR-TR
QUANTITY
960106-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960106-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960106-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960106-8100-AR-TR
Related Links960106-8, 960106-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960106-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960106-8100-AR-TR
INTERFACE MODULE 26POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM TIN-LEAD datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
MICRO 31C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf