3M 960114-8100-AR-TR
960114-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960114-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960114-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960114-8100-AR-TR
QUANTITY
960114-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960114-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960114-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960114-8100-AR-TR
Related Links960114-8, 960114-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960114-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960114-8100-AR-TR
RES SMD 9.1K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP SMT 50V datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A TO263-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A 1.5MM TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M5 NYLON datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf