3M 960234-8100-AR-TR
960234-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960234-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960234-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960234-8100-AR-TR
QUANTITY
960234-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960234-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960234-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960234-8100-AR-TR
Related Links960234-8, 960234-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960234-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960234-8100-AR-TR
IDC CABLE - MPR30K/MC34G/MPR30K datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf