3M 961230-5500-AR-PT
961230-5500-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961230-5500-AR-PT
Brief Description
CONN HEADER R/A 30POS GOLD SMD
Datasheet Download
961230-5500-AR-PT.pdf
Availability of 961230-5500-AR-PT
QUANTITY
961230-5500-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961230-5500-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961230-5500-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961230-5500-xx-xx.igs961230-5500-xx-xx.stp961230-5500-xx-xx.x_t
Standard Package176
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961230-5500-AR-PT
Related Links961230-5, 961230-5500-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961230-5500-AR-PT Details Description
Related parts for 961230-5500-AR-PT
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4A SOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf