3M 961232-5500-AR-PT
961232-5500-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961232-5500-AR-PT
Brief Description
CONN HEADER R/A 32POS GOLD SMD
Datasheet Download
961232-5500-AR-PT.pdf
Availability of 961232-5500-AR-PT
QUANTITY
961232-5500-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961232-5500-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961232-5500-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961232-5500-xx-xx.igs961232-5500-xx-xx.stp961232-5500-xx-xx.x_t
Standard Package165
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961232-5500-AR-PT
Related Links961232-5, 961232-5500-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961232-5500-AR-PT Details Description
Related parts for 961232-5500-AR-PT
DIODE SCR PHSCNTRL 800V10A D2PAK datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.6V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
KIT DEV QUICK START ADUC842 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 28POS .100 TIN datasheet.pdf
MQS STIFT-GEH 2P datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf