3M 961240-6300-AR-PT
961240-6300-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
961240-6300-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER STR DL 40PS GOLD SMD
Datasheet Download
961240-6300-AR-PT.pdf
Availability of 961240-6300-AR-PT
QUANTITY
961240-6300-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 961240-6300-AR-PT
Internal Part NumberEIS-961240-6300-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961240-6300-xx.igs961240-6300-xx.stp961240-6300-xx.x_t
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.210" (5.33mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961240-6300-AR-PT
Related Links961240-6, 961240-6300-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
961240-6300-AR-PT Details Description
Related parts for 961240-6300-AR-PT
CONN HEADER 46POS DL.05" PCB/SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN STACKER 34POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 30A 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 900MA 340 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 500MA SOT363 datasheet.pdf
BRAID TINNED COPPER NO CLR 100' datasheet.pdf
BOARD EVAL BD9109FVM REG datasheet.pdf
2.2UF 200V 6.3X17.5 85C AXI datasheet.pdf