3M 961456-8041604-AR
961456-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961456-8041604-AR
Brief Description
HEADER 56POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961456-8041604-AR.pdf
Availability of 961456-8041604-AR
QUANTITY
961456-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961456-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961456-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961456-8041604-xx.igs961456-8041604-xx.stp961456-8041604-xx.x_t
Standard Package80
PackagingBulk
Number of Positions56
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961456-8041604-AR
Related Links961456-8, 961456-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961456-8041604-AR Details Description
Related parts for 961456-8041604-AR
RES SMD 37.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 10% 3024 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATING WASHER BROWN datasheet.pdf
UMQ SAFETY MAT 27.5"X16.25" SPEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf