3M 961460-8041504-AR
961460-8041504-AR picture photo
Mfg. Part Number
961460-8041504-AR
Brief Description
HEADER 60POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961460-8041504-AR.pdf
Availability of 961460-8041504-AR
QUANTITY
961460-8041504-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961460-8041504-AR
Internal Part NumberEIS-961460-8041504-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961460-8041504-xx.igs961460-8041504-xx.stp961460-8041504-xx.x_t
Standard Package80
PackagingBulk
Number of Positions60
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.512" (38.40mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.126" (28.60mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961460-8041504-AR
Related Links961460-8, 961460-8041504-AR Datasheet, 3M Distributor
961460-8041504-AR Details Description
Related parts for 961460-8041504-AR
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
TXRX 18BIT UNIV BUS 3ST 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE 55A FOR DRIVES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
ROBUST SFTY LIGHT CURTAIN 564MM datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf