3M 961470-8040704-AR
961470-8040704-AR picture photo
Mfg. Part Number
961470-8040704-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 70POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961470-8040704-AR.pdf
Availability of 961470-8040704-AR
QUANTITY
961470-8040704-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961470-8040704-AR
Internal Part NumberEIS-961470-8040704-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961470-8040704-xx.igs961470-8040704-xx.stp961470-8040704-xx.x_t
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions70
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.012" (25.70mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.626" (15.90mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961470-8040704-AR
Related Links961470-8, 961470-8040704-AR Datasheet, 3M Distributor
961470-8040704-AR Details Description
Related parts for 961470-8040704-AR
IC SYNC FIFO MEM 4KX18 64LQFP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56BGA datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE A 29POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RECTIFIER MOD 1800V 200A DUAL B datasheet.pdf
M803 4C 4#23 PIN RECP OM datasheet.pdf
CTV 4C 4#8(TWIN) SKT RECP datasheet.pdf
470UF 250V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf