| Internal Part Number | EIS-969M101-20-3-050 | |
| Video File | How To Strip and Prep a Flat Cicoil Cable | |
| Featured Product | Hi-Flex Silicone Cable | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Flat Ribbon Cables | |
| Series | - | |
| Cable Type | Flat Cable | |
| Number of Conductors | 3 | |
| Pitch | - | |
| Length | 50.0' (15.24m) | |
| Wire Gauge | 20 AWG | |
| Conductor Strand | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| Jacket Color | Clear | |
| Ribbon Thickness | 0.120" (3.05mm) | |
| Ribbon Width | 0.280" (7.11mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Flexx-Sil™ | |
| Voltage | 18kV | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C | |