Amphenol Industrial 97-3100A-20-4S
97-3100A-20-4S picture photo
Mfg. Part Number
97-3100A-20-4S
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT SLD
Datasheet Download
97-3100A-20-4S.pdf
Availability of 97-3100A-20-4S
QUANTITY
97-3100A-20-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3100A-20-4S
Internal Part NumberEIS-97-3100A-20-4S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert20-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3100A-20-4S
Related Links97-3100, 97-3100A-20-4S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3100A-20-4S Details Description
Related parts for 97-3100A-20-4S
IC VREF GEN 8CH TFT-LCD 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 600MA 700 MOHM datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 4' CRIMP N MALE datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 4" 2S FIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf