Amphenol Industrial 97-3102A-18-8S
97-3102A-18-8S picture photo
Mfg. Part Number
97-3102A-18-8S
Brief Description
CONN RECEPT BOX MNT 8POS W/SOCK
Datasheet Download
97-3102A-18-8S.pdf
Availability of 97-3102A-18-8S
QUANTITY
97-3102A-18-8S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3102A-18-8S
Internal Part NumberEIS-97-3102A-18-8S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules97 Series MIL-5015 Connectors
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3102A-18-8S
Related Links97-3102, 97-3102A-18-8S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3102A-18-8S Details Description
Related parts for 97-3102A-18-8S
JUMPER-H1507TR/A2015W/H1505TR12" datasheet.pdf
IC VIDEO OPAMP HP 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.18A 6MLP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN CLIP-IN FOOT 4POS BLACK datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf