Amphenol Industrial 97-3106B20-16P-417-940
97-3106B20-16P-417-940 picture photo
Mfg. Part Number
97-3106B20-16P-417-940
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
AB 9C 7#16, 2#12 PIN PLUG
Datasheet Download
97-3106B20-16P-417-940.pdf
Availability of 97-3106B20-16P-417-940
QUANTITY
97-3106B20-16P-417-940 Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3106B20-16P-417-940
Internal Part NumberEIS-97-3106B20-16P-417-940
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3106B20-16P-417-940
Related Links97-3106B20-, 97-3106B20-16P-417-940 Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3106B20-16P-417-940 Details Description
Related parts for 97-3106B20-16P-417-940
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AA datasheet.pdf
RES MO 1/2W 11 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 787 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 9 M 12" YEL JACKP datasheet.pdf