TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S22-19SN-L
983-0S22-19SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0S22-19SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
983-0S22-19SN-L.pdf
Availability of 983-0S22-19SN-L
QUANTITY
983-0S22-19SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S22-19SN-L
Internal Part NumberEIS-983-0S22-19SN-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S22-19SN-L
Related Links983-0S2, 983-0S22-19SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S22-19SN-L Details Description
Related parts for 983-0S22-19SN-L
TRIMMER 200K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 32W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 267.52 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf