TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE16-10SN-L
983-0SE16-10SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE16-10SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
983-0SE16-10SN-L.pdf
Availability of 983-0SE16-10SN-L
QUANTITY
983-0SE16-10SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE16-10SN-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE16-10SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE16-10SN-L
Related Links983-0SE1, 983-0SE16-10SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE16-10SN-L Details Description
Related parts for 983-0SE16-10SN-L
JUMPER-H1500TR/A2015R/H1500TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 3700UF 250V SCREW datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 2SMD GW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
03+03 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 51MA 65 OHM TH datasheet.pdf