TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE18-31S6-L
983-0SE18-31S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE18-31S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT
Datasheet Download
983-0SE18-31S6-L.pdf
Availability of 983-0SE18-31S6-L
QUANTITY
983-0SE18-31S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE18-31S6-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE18-31S6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE18-31S6-L
Related Links983-0SE1, 983-0SE18-31S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE18-31S6-L Details Description
Related parts for 983-0SE18-31S6-L
CONN FFC TOP 34POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 WHT TRANSFL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
MODEM HART SGL CMOS 28-PLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP PMI STOVEPIPE 15/32" WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 60MA 55 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf