TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE20-39SN-L
983-0SE20-39SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE20-39SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
983-0SE20-39SN-L.pdf
Availability of 983-0SE20-39SN-L
QUANTITY
983-0SE20-39SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE20-39SN-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE20-39SN-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE20-39SN-L
Related Links983-0SE2, 983-0SE20-39SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE20-39SN-L Details Description
Related parts for 983-0SE20-39SN-L
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf
TERM FORK VINYL INS LOCK #10 YLW datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LDO SYNC 12USMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINEAR FAN DRIVER 8ESOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 150MA DO35 datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf