TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K22-19PN-L
983-6K22-19PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K22-19PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
983-6K22-19PN-L.pdf
Availability of 983-6K22-19PN-L
QUANTITY
983-6K22-19PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K22-19PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6K22-19PN-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K22-19PN-L
Related Links983-6K2, 983-6K22-19PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K22-19PN-L Details Description
Related parts for 983-6K22-19PN-L
EMITTER IR 880NM 100MA SMD datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ .6A POLYPROP datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP LOG 350MHZ 20PLCC datasheet.pdf
MTEI CONN 8P REC ASSY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 300W datasheet.pdf
SW SNAP DPDT 16A QC TERM 125V datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ2 1.14" 10/PK datasheet.pdf