TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-16P6-L
983-6KE20-16P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-16P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
983-6KE20-16P6-L.pdf
Availability of 983-6KE20-16P6-L
QUANTITY
983-6KE20-16P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-16P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-16P6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-16P6-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE20-16P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-16P6-L Details Description
Related parts for 983-6KE20-16P6-L
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC PHOTODIODE/AMPLIFIER 8DIP datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 20MA 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 2.67M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf