TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-41SN-L
983-6KE20-41SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-41SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
983-6KE20-41SN-L.pdf
Availability of 983-6KE20-41SN-L
QUANTITY
983-6KE20-41SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-41SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-41SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-41SN-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE20-41SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-41SN-L Details Description
Related parts for 983-6KE20-41SN-L
FIXED IND 2.2UH 550MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC FPGA 375 I/O 1484FBGA datasheet.pdf
TOOL HAND PRO-CRIMPER & DIE datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ16B datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf