TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S14-15S6-L
983-6S14-15S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S14-15S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
983-6S14-15S6-L.pdf
Availability of 983-6S14-15S6-L
QUANTITY
983-6S14-15S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S14-15S6-L
Internal Part NumberEIS-983-6S14-15S6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S14-15S6-L
Related Links983-6S1, 983-6S14-15S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S14-15S6-L Details Description
Related parts for 983-6S14-15S6-L
IC SRAM 256KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 13 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO-215AA datasheet.pdf
XFRMR 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf