TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S20-16PN
983-6S20-16PN picture photo
Mfg. Part Number
983-6S20-16PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6S20-16PN.pdf
Availability of 983-6S20-16PN
QUANTITY
983-6S20-16PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S20-16PN
Internal Part NumberEIS-983-6S20-16PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S20-16PN
Related Links983-6S, 983-6S20-16PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S20-16PN Details Description
Related parts for 983-6S20-16PN
DIAC 30-40V 2A DO35 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
RES SMD 357K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DISPLAY DIGTL NEG 12-24VDC RED datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500HZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-QFN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf