TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S22-55PN-L
983-6S22-55PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6S22-55PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
983-6S22-55PN-L.pdf
Availability of 983-6S22-55PN-L
QUANTITY
983-6S22-55PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S22-55PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6S22-55PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S22-55PN-L
Related Links983-6S2, 983-6S22-55PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S22-55PN-L Details Description
Related parts for 983-6S22-55PN-L
RES SMD 2.43KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 370MA 1.2 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC ADC 12BIT W/REF 16-TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 400MA SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC RAD RX AM/FM/SW/LW/AUX 20QFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 133 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf