TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6S28-42SN
983-6S28-42SN picture photo
Mfg. Part Number
983-6S28-42SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 42POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6S28-42SN.pdf
Availability of 983-6S28-42SN
QUANTITY
983-6S28-42SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6S28-42SN
Internal Part NumberEIS-983-6S28-42SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6S28-42SN
Related Links983-6S, 983-6S28-42SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6S28-42SN Details Description
Related parts for 983-6S28-42SN
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 22-30AWG datasheet.pdf
SWITCH REED SPST .5A 10-20AT datasheet.pdf
DSUB 3W3 M datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf