TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE12-03SN-L
983-6SE12-03SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE12-03SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT
Datasheet Download
983-6SE12-03SN-L.pdf
Availability of 983-6SE12-03SN-L
QUANTITY
983-6SE12-03SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE12-03SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE12-03SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE12-03SN-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE12-03SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE12-03SN-L Details Description
Related parts for 983-6SE12-03SN-L
IC REG LDO 5V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 79.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.92"L X 2.95"W datasheet.pdf
IC MMIC AMP LNA 25DB 24SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM IP57 12VDC datasheet.pdf