TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE14-15P6-L
983-6SE14-15P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE14-15P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
983-6SE14-15P6-L.pdf
Availability of 983-6SE14-15P6-L
QUANTITY
983-6SE14-15P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE14-15P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE14-15P6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE14-15P6-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE14-15P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE14-15P6-L Details Description
Related parts for 983-6SE14-15P6-L
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 3300UH datasheet.pdf
FUSE CERM 2.8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN RING TONG 16AWG #3/8 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" STACKER datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CABLE 1 AXIS CONTROL 1M datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf