TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6SE16-24S6-L
983-6SE16-24S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6SE16-24S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS SKT
Datasheet Download
983-6SE16-24S6-L.pdf
Availability of 983-6SE16-24S6-L
QUANTITY
983-6SE16-24S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6SE16-24S6-L
Internal Part NumberEIS-983-6SE16-24S6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6SE16-24S6-L
Related Links983-6SE1, 983-6SE16-24S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6SE16-24S6-L Details Description
Related parts for 983-6SE16-24S6-L
Crystal 48.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
DIODE 1PH 15A 50V GBPC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN datasheet.pdf
DIE ASSY datasheet.pdf
MKP 0.82UF 5% 1600VDC DRAWING T8 datasheet.pdf