FFF 98414-G06-40ULF
98414-G06-40ULF picture photo
Mfg. Part Number
98414-G06-40ULF
Brief Description
CONN HEADER 40POS 2MM STR DL PCB
Datasheet Download
98414-G06-40ULF.pdf
Availability of 98414-G06-40ULF
QUANTITY
98414-G06-40ULF Order Process
Ship out your order
Specifications of 98414-G06-40ULF
Internal Part NumberEIS-98414-G06-40ULF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileMezzselect Tool - Another Geek Moment
Featured ProductMezzSelect
Standard Package13
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)98414-G06-40ULF
Related Links98414-G, 98414-G06-40ULF Datasheet, FFF Distributor
98414-G06-40ULF Details Description
Related parts for 98414-G06-40ULF
D-SUB CABLE MMU25K/MC26G/MMU25K datasheet.pdf
KIT EVAL S4100 MULTI-FUNC READER datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FERRITE CORE 26MM OD datasheet.pdf
IC FIFO 131072X18 SYNC 240BGA datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 1X2 1310NM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 3/32" 4.25" datasheet.pdf