TXC CORPORATION 9B-11.0592MBBK-B
9B-11.0592MBBK-B picture photo
Mfg. Part Number
9B-11.0592MBBK-B
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
9B-11.0592MBBK-B.pdf
Availability of 9B-11.0592MBBK-B
QUANTITY
9B-11.0592MBBK-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 9B-11.0592MBBK-B
Internal Part NumberEIS-9B-11.0592MBBK-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series9B
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.145" (3.68mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9B-11.0592MBBK-B
Related Links9B-11.05, 9B-11.0592MBBK-B Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9B-11.0592MBBK-B Details Description
Related parts for 9B-11.0592MBBK-B
AC/DC CONVERTER 5V 24V -15V 15V datasheet.pdf
IC SUPPLY MON W/RESET 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED BASE PANEL OIL TIGHT T-3 1/4 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf