TXC CORPORATION 9C-11.000MAAE-T
9C-11.000MAAE-T picture photo
Mfg. Part Number
9C-11.000MAAE-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S
Datasheet Download
9C-11.000MAAE-T.pdf
Availability of 9C-11.000MAAE-T
QUANTITY
9C-11.000MAAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C-11.000MAAE-T
Internal Part NumberEIS-9C-11.000MAAE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series9C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC-49S
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.161" (4.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C-11.000MAAE-T
Related Links9C-11.0, 9C-11.000MAAE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
9C-11.000MAAE-T Details Description
Related parts for 9C-11.000MAAE-T
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MURATA HSC TO SMA(F) 200MM datasheet.pdf
DSP STARTER KIT (DSK) datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.3A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB CP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
NTC THERMISTOR DIE 4.7K OHM 1% datasheet.pdf