Yageo 9C04021A1203JLHF3
9C04021A1203JLHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9C04021A1203JLHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
9C04021A1203JLHF3.pdf
Availability of 9C04021A1203JLHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C04021A1203JLHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C04021A1203JLHF3
Internal Part NumberEIS-9C04021A1203JLHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C04021A1203JLHF3
Related Links9C04021A, 9C04021A1203JLHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9C04021A1203JLHF3 Details Description
Related parts for 9C04021A1203JLHF3
RES SMD 27K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 73MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 30A 125V datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 25C P 24" WHT datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
J 0-30&250V RK K5 H 35-60 datasheet.pdf