Yageo 9C06031A1000FKHFT
9C06031A1000FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1000FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1000FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A1000FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A1000FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1000FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1000FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1000FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1000FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1000FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1000FKHFT
MOSFET N-CH 40V 104A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC ETHERNET CONVERTER OAM 64PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf