Yageo 9C06031A1620FKHFT
9C06031A1620FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A1620FKHFT
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A1620FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A1620FKHFT
QUANTITY
9C06031A1620FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A1620FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A1620FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A1620FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A1620FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A1620FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A1620FKHFT
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
CAP POLYMER 22UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7A 125V datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD FRAME SNGL GANG 2PORT WHITE datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 18POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf