Yageo 9C06031A9090FKHFT
9C06031A9090FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C06031A9090FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9C06031A9090FKHFT.pdf
Availability of 9C06031A9090FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C06031A9090FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C06031A9090FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C06031A9090FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C06031A9090FKHFT
Related Links9C06031A, 9C06031A9090FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C06031A9090FKHFT Details Description
Related parts for 9C06031A9090FKHFT
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 100MHZ 8SO datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS-EXCH 24BIT 56-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 1608 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf