Yageo 9T04021A1542CBHF3
9T04021A1542CBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A1542CBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A1542CBHF3.pdf
Availability of 9T04021A1542CBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A1542CBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A1542CBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A1542CBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A1542CBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A1542CBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A1542CBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A1542CBHF3
IC TXRX SOFTWARE SELECTBL 28SSOP datasheet.pdf
IC AMP VID DUAL CURR FDBK 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 330POS 5ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 3.3VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf