Yageo 9T04021A3001DBHF3
9T04021A3001DBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A3001DBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A3001DBHF3.pdf
Availability of 9T04021A3001DBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A3001DBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A3001DBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A3001DBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A3001DBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A3001DBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A3001DBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A3001DBHF3
IDC CABLE - MDN50K/MC50G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
RECT BRIDGE CELL 50V 5A RS5 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf