Vishay Thin Film PTN1206E4992BST1
PTN1206E4992BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PTN1206E4992BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 0.4W 1206
Datasheet Download
PTN1206E4992BST1.pdf
Availability of PTN1206E4992BST1
QUANTITY
PTN1206E4992BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTN1206E4992BST1
Internal Part NumberEIS-PTN1206E4992BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPTN Material Change 17/Aug/2015
PCN Assembly/OriginPTN12016 Series 16/Jan/2013
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPTN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTN1206E4992BST1
Related LinksPTN1206E, PTN1206E4992BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PTN1206E4992BST1 Details Description
Related parts for PTN1206E4992BST1
REGULATOR 2.5V 14A CU CASE HRZ datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 190MA 2.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 6V 400A TO92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 4.1A 18.4 MOHM datasheet.pdf