Yageo 9T04021A5102FBHF3
9T04021A5102FBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A5102FBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A5102FBHF3.pdf
Availability of 9T04021A5102FBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A5102FBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A5102FBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A5102FBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A5102FBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A5102FBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A5102FBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A5102FBHF3
COVER FOR PART #1444-20 datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16SSOP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR TMT datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T15 13.38" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf