Yageo 9T08052A2261BBHFT
9T08052A2261BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A2261BBHFT
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A2261BBHFT.pdf
Availability of 9T08052A2261BBHFT
QUANTITY
9T08052A2261BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A2261BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A2261BBHFT
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A2261BBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A2261BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A2261BBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A2261BBHFT
VARISTOR CAP FEEDTHRU 5.6V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 500 OHM DO-35 datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 3POS SLD CUP datasheet.pdf