Yageo 9T08052A2553BBHFT
9T08052A2553BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A2553BBHFT
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A2553BBHFT.pdf
Availability of 9T08052A2553BBHFT
QUANTITY
9T08052A2553BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A2553BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A2553BBHFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A2553BBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A2553BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A2553BBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A2553BBHFT
MOD PWR ENTRY 1PL QC 1.5MM SNAP datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.9V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A HEPTAWATT datasheet.pdf
BOARD DEMO LIS344AL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 6POS R/A datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
RF CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN INSERT 16POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf