Yageo 9T08052A3740CBHFT
9T08052A3740CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A3740CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 374 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A3740CBHFT.pdf
Availability of 9T08052A3740CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A3740CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A3740CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A3740CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A3740CBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A3740CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A3740CBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A3740CBHFT
IDC CABLE - MKC50K/MC50F/X datasheet.pdf
IC POWER METERING-1 PHASE 24SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/2-48" BLACK datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP POLY 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf