Yageo 9T12062A1240CAHFT
9T12062A1240CAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A1240CAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A1240CAHFT.pdf
Availability of 9T12062A1240CAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A1240CAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A1240CAHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A1240CAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A1240CAHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A1240CAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A1240CAHFT Details Description
Related parts for 9T12062A1240CAHFT
CONN HEADER 9POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFE09T/AF09/AFE09T datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY SINGLE 8V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf
IC PLL SYSTEM HP 14-TSSOP datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT ORN 0.52" CC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf