Yageo 9T12062A4023BBHFT
9T12062A4023BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A4023BBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A4023BBHFT.pdf
Availability of 9T12062A4023BBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A4023BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A4023BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A4023BBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A4023BBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A4023BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A4023BBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A4023BBHFT
BATTERY PACK 9.6V 800 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN PWR JACK 1.3X3.8MM datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf