Yageo 9T12062A73R2DBHFT
9T12062A73R2DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A73R2DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A73R2DBHFT.pdf
Availability of 9T12062A73R2DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A73R2DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A73R2DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A73R2DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A73R2DBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A73R2DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A73R2DBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A73R2DBHFT
CAP TANT 6.8UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
301LF METRAL HDR RA STB 4X24 datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 10W datasheet.pdf